Som rozhodnutý

Autor: Darius Reguly | 23.2.2019 o 19:49 | (upravené 23.2.2019 o 20:00) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1019x

Z môjho malého rozhodnutia, ktoré vnímam v súčasnosti ako povinné, vzišla aj žiadosť, ktorú zašlem mailom na úrad v mieste trvalého bydliska o zaslanie voličského preukazu pre prvé aj druhé kolo prezidentských volieb.

Politická a spoločenská situácia v krajine je najhoršia od roku 1989. Ani nie tak brutalitou "mečiarovskej" doby, hlavne však prerastaním zla do všetkých sfér života. Plazivo, nekompromisne sa tiahne nielen politikou, inštitúciami štátu, ale vkráda sa do každého. V dôsledkoch mu nie je uchránený ani jeden z nás. Ale my stále nič. Akoby sme boli jeho širokým záberom a obludnosťou skutkov jeho aktérov paralyzovaní, či neuvedomujúci si jeho fatálne následky.

 

A v tejto rozporuplnej, toxicky škodlivej atmosfére je pred nami voľba prezidenta. Úradu, ktorému jeho dočasný držiteľ môže dať punc múdrej, rozvážnej, v postojoch pevnej a dôveryhodnej osobnosti, nebojácnej postaviť sa zlu. Lebo zlo nás bude mátať ešte dlho, predlho. Ešte bude vyronených veľa sĺz a bude veľa bolesti, krívd aj neprávostí, kým dospejeme k poznaniu, že len my sami si spoločne tvoríme našu budúcnosť a budúcnosť nášho potomstva. To nastane vtedy, keď zlo nebude v spoločnosti určujúcou hnacou silou ako je tomu už takmer tridsať rokov.

 

Nuž tak podobne ako väčšina z nás, tiež som sa pustil do lustrovania jednotlivých kandidátov, podľa svojich vlastných kritérií, čo všetko by mal ten „môj“, a zároveň náš najvyšší štátny predstaviteľ v sebe snúbiť. Som si vedomý, že pre čestného, slušného a zodpovedného človeka to bude náročná skúška, nielen jeho morálne vôľových vlastností, pevnosti charakteru, ale po dôslednom oboznámení  sa s pracovnou agendou a možnosťami zastávanej funkcie, aj zaujímanie odborných stanovísk k jednotlivým politikám, či postojov k celospoločenským otázkam. Ak vyhrá ten, kto dostane odo mňa hlas a na konci svojho funkčného obdobia bude pevne stáť obidvoma nohami na zemi, bez fanfár aj bez hanby, budem nadmieru spokojný.

 

Pár viet k meritu môjho výberu. Musím konštatovať, že prvýkrát som v rámci ponuky bez zavádzajúcej dilemy. Môžem si vybrať kandidáta o ktorom predpokladám, že naplní vyššie uvedené. V tomto sme sa predsa len trošku posunuli dopredu. Nebude to pre mňa voľba menšieho zla, či proti niekomu. Dám hlas tomu, kto ma z prihlásených najviac oslovil. Urobil som si dve kolá súkromných primárok, bez papiera, len tak v mysli. Po prvom kole mi zostali dvaja kandidáti. Druhé kolo, ktoré sa už nieslo aj v znamení písania si poznámok pre a proti, a približne dva týždne som ich vo vedomí „omieľal“, som dospel k rozhodnutiu, že v prvom kole dám svoj hlas Robertovi Mistríkovi. Pokiaľ by prvé kolo nerozhodlo a môj kandidát by postúpil do kola druhého, tak mu dám hlas aj v druhom kole. Pri možnej alternatíve, žeby sa môj favorit nedostal do druhého kola a toto by sa uskutočnilo, ale dostala by sa doň Zuzana Čaputová, dám svoj hlas vo voľbe jej. Za predpokladu, žeby ani jeden z nich nedosiahol métu druhého kola, voľby sa nezúčastním.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Keď sme ešte Rómov volali cigáni (píše Beata Balogová)

Nobelistka vysvetlila, aké to je, keď páli farba kože a tú bolesť cítia generácie.

Stĺpček Petra Schutza

Kde sa začína a kde končí rebélia Pellegriniho

Kalavská i Pellegrini boli porazení tak v rámci Smeru, ako aj celej koalície.


Už ste čítali?